Portál pre mamičky a ich detičky

Tehotenstvo

novorodenec

 

Tehotenstvo týždeň po týždni prináša niečo nové, krásne a už teraz si môžete byť istá, že vám vaše dieťatko bude hovoriť "MAMA". Prinášame pre vás najrôznejšie tipy a informácie od 8. týždňa tehotenstva, pre zjednodušenie a vyrovnanie sa s novými situáciami, ktoré počas tehotenstva nastanú.

Vyberte si týždeň tehotenstva:

8. tyzden tehotenstva 9. tyzden tehotenstva 10. tyzden tehotenstva 11. tyzden tehotenstva 12. tyzden tehotenstva 13. tyzden tehotenstva 14. tyzden tehotenstva 15. tyzden tehotenstva 16. tyzden tehotenstva 17. tyzden tehotenstva 18. tyzden tehotenstva 19. tyzden tehotenstva 20. tyzden tehotenstva 21. tyzden tehotenstva 22. tyzden tehotenstva 23. tyzden tehotenstva 24. tyzden tehotenstva
25. tyzden tehotenstva 26. tyzden tehotenstva 27. tyzden tehotenstva 28. tyzden tehotenstva 29. tyzden tehotenstva 30. tyzden tehotenstva 31. tyzden tehotenstva 32. tyzden tehotenstva 33. tyzden tehotenstva 34. tyzden tehotenstva 35. tyzden tehotenstva 36. tyzden tehotenstva 37. tyzden tehotenstva 38. tyzden tehotenstva 39. tyzden tehotenstva 40. tyzden tehotenstva

 

Gravidita u človeka trvá 270 dní a delí sa na tri základné obdobia: prvý, druhý a tretí trimester.

Prvý trimester trvá od 1. po 12. týždeň gravidity. Mnoho žien trpí takzvanou „rannou“ nevoľnosťou, hoci v skutočnosti môže nastať kedykoľvek v priebehu dňa. Počas tohoto obdobia sa z embrya stáva plod. Vyvíjajú sa všetky orgány, do konca 12. týždňa aj pohlavné. Plod koncom prvého trimestra má už prakticky vzhľad človeka a v ďalších dvoch trimestroch predovšetkým rastie.

Druhý trimester trvá od 13. týždňa do 24 (27). týždňa. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne, alebo sa prinajmenšom zlepší, hmotnosť ešte nie je vyčerpávajúca a tehotná žena začína cítiť jemné pohyby plodu. Mnohé ženy cítia zvýšené množstvo energie a vnútornú spokojnosť. S pribúdajúcim zaokúhľovaním brucha sa objavujú prvé strie. Tieto červenkasté alebo modrasté pásiky sú dosledkom rozpínania väzivového tkaniva a po tehotenstve opäť trochu zblednú. Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť vysoký krvný tlak. Pri rutinnom vyšetrení sa preto krvný tlak meria a zapisuje do tehotenskej knižky.

Tretí trimester tehotenstva obyčajne trvá od 25. (28.) - 40. týždňa, aj keď zdravé deti sa môžu narodiť krátko pred koncom alebo aj po skončení tohto obdobia. Najdôležitejšou úlohou ženy v tomto období je príprava na pôrod. Ten môže prísť aj nečakane. Obyčajne okolo 29. týždňa ošetrujúci lekár zmení frekvenciu predpôrodných vyšetrení z mesačných na dvojtýždňové a od 36. týždňa na týždňové až do pôrodu. Približne v 38. týždni tehotenstva môže odporučiť vyšetrenie panvy, aby tak zistil stupeň dilatácie krčka maternice.

Zapojte sa do diskusie o tehotenstve a pôrode.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

Aj ty si mamička? Pridaj sa k našej komunite na facebooku. Klikni sem. :)

Ďalšie články na ukulele.sk

Meno                    Heslo

Najčítanejšie Vybrané

Ako by malo dieťatko optimálne priberať?

Rast bábätka ovplyvňuje viacero faktorov. Hodnotíme ho aj podľa toho, či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne. Nasledujúci rast ovplyvní aj to, ak sa dieťatko narodilo v termíne, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou (hypotrofický novorodenec). Hmotnosť dojčiat sa líši, lebo závisí od  pôrodnej váhy.

Koľko spánku potrebuje dieťatko?

Určite sa nad tým zamýšľate aj vy. Možno ticho závidíte kamarátke, ktorá svoje dieťatko položí do postieľky a ono bez problémov zaspí a prespinká celú noc. Čo sa týka spánku, je to individuálne u každého dieťatka. Niektoré detičky potrebujú pravidelný spánok a spia dlho, iným stačí pár minút. Väčšinou si vie dieťatko samo určiť, koľko spánku potrebuje. Ak nemá dieťatko zdravotné problémy, je dobré, aby sme akceptovali jeho potrebu spánku, ktorú si určí. Dieťatko si má počas spánku oddýchnuť a načerpať sily. Dĺžka spánku závisí aj od veku dieťatka. Počas spánku sa strieda fáza pokojného spánku s fázou paradoxného spánku. V tejto fáze je dieťatko nepokojné, plače, alebo sa smeje a môže otvárať aj očká. Čo sa týka spánkového rytmu, ten si dieťatko osvojí po čase a to tak, že dieťatko začne rozlišovať deň a noc.

Psychomotorický vývoj

Každý rodič veľmi pozorne sleduje napredovanie svojho dieťatka a teší sa z jeho úspechov. Prvé roky dieťatka sú charakteristické výraznými zmenami v raste a vývoji. Psychomotorický vývoj je ovplyvnený  funkciou centrálneho nervového systému, prísunom živín a kyslíka do mozgu. Ovplyvňuje ho aj výživa a podnety z okolia. Ak nie je niektorá z daných podmienok splnená, dochádza k jeho oneskorenému, prípadne trvalému poškodeniu.

Prečo by ste mali Vaše deti viesť k čítaniu kníh

Deti postupne strácajú záujem o literatúru. Všimli ste si to? Ale prečo je to tak? Nebaví ich to? Nemajú na to čas?

Nadácia pre deti Slovenska vyhlásila 15. ročník Grantového programu Hodina deťom

Nadácie pre deti Slovenska vyhlásila 15. ročník grantového programu Hodina deťom určeného na podporu jedinečných a užitočných projektov pre deti a mladých ľudí na Slovensku. O grant, na podporu svojho projektu, môžu požiadať organizácie pracujúce s deťmi do 10. marca 2014 prostredníctvom aplikácie na www.nds.sk (http://nds.nds.sk/nds/).

Ako pre vaše dieťa vybrať správnu autosedačku?

Mnoho rodičov na používanie detských autosedačiek stále hľadí ako na povinnosť. Tomu je potom často podriadená aj kvalita vybranej detskej autosedačky a spôsob jej použitia. Nevravíme však len o značke či cene. Napriek tomu, že kvalita vyhotovenia autosedačky je nesmierne dôležitá, zaleží aj na výbere takej autosedačky, ktorá bude pre vaše dieťa najvhodnejšia. Ako teda na to?

Porod a jeho priebeh

babatko 0-12 mesiacov

naihrisko.sk