Portál pre mamičky a ich detičky

Pôrod a jeho priebeh

 

Pôrod je biologický dej, ktorým je ukončené tehotenstvo. Pri pôrode dochádza k vytlačeniu a narodeniu jedného alebo viacerých detí (plodu). Dieťatko je spolu s placentou a plodovými obalmi vytlačené z maternice matky. Prirodzený pôrod prebieha v troch fázach: otváracia, vypudzovacia a pôrod placenty a obalov.

 

Intenzita a bolesti pri pôrode sú u každej ženy odlišné. Niekedy bývajú ovplyvnené strachom, úzkosťou, niekedy však aj skúsenosťou z predchádzajúceho pôrodu.

6. december
2010

Popôrodná depresia

Vaše vytúžené dieťatko je na svete a vy zrazu necítite ten obrovský pocit šťastia, aj keď ste sa naň neskutočne tešili? Máte preto výčitky svedomia a pocity viny? Obávate sa, že to nezvládnete a budete zlou matkou?

20. november
2010

Strach z pôrodu

Strach je prirodzenou súčasťou nášho života. Bojíme sa snáď tisícky vecí... smrti, budúcnosti, o naše deti, o prácu, zdravie... Aj najkrajšie obdobie v živote každej ženy, tehotenstvo, je úzko spojené so strachom. V našom brušku rastie nový život, za ktorý zrazu preberáme zodpovednosť, takže je úplne normálne, že spolu s pocitmi obrovského šťastia a radostného očakávania sa k nám začne vkrádať aj pocit strachu.

18. november
2010

Predčasný pôrod - ako ho rozpoznať a zvládnuť?

Predčasným pôrodom rozumieme príchod dieťatka na svet medzi 24.-37. týždňom tehotenstva, ktorého hmotnosť je 500-2500 g a vykazuje známky života (tlkot srdca, dýchanie, pulzáciu pupočnej šnúry).

4. september
2010

Príprava na pôrod a priebeh pôrodu

Doba od oplodnenia po pôrod sa nazýva tehotenstvo a trvá 39 až 42 týždňov. Plod sa počas tohto obdobia vyvíja, aby bol schopný samostatného života. V prípade, že tehotenstvo trvá menej ako 38 týždňov, ide o predčasný pôrod.

31. august
2010

Spôsoby pôrodu

Existuje množstvo spôsobov pôrodu od možnosti rodiť doma, v pôrodnici, pôrodom do vody alebo cisárskym rezom, ktorý sa radí skôr medzi nevyhnutné spôsoby.

Meno                    Heslo

Najčítanejšie Vybrané

Ako by malo dieťatko optimálne priberať?

Rast bábätka ovplyvňuje viacero faktorov. Hodnotíme ho aj podľa toho, či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne. Nasledujúci rast ovplyvní aj to, ak sa dieťatko narodilo v termíne, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou (hypotrofický novorodenec). Hmotnosť dojčiat sa líši, lebo závisí od  pôrodnej váhy.

Koľko spánku potrebuje dieťatko?

Určite sa nad tým zamýšľate aj vy. Možno ticho závidíte kamarátke, ktorá svoje dieťatko položí do postieľky a ono bez problémov zaspí a prespinká celú noc. Čo sa týka spánku, je to individuálne u každého dieťatka. Niektoré detičky potrebujú pravidelný spánok a spia dlho, iným stačí pár minút. Väčšinou si vie dieťatko samo určiť, koľko spánku potrebuje. Ak nemá dieťatko zdravotné problémy, je dobré, aby sme akceptovali jeho potrebu spánku, ktorú si určí. Dieťatko si má počas spánku oddýchnuť a načerpať sily. Dĺžka spánku závisí aj od veku dieťatka. Počas spánku sa strieda fáza pokojného spánku s fázou paradoxného spánku. V tejto fáze je dieťatko nepokojné, plače, alebo sa smeje a môže otvárať aj očká. Čo sa týka spánkového rytmu, ten si dieťatko osvojí po čase a to tak, že dieťatko začne rozlišovať deň a noc.

Psychomotorický vývoj

Každý rodič veľmi pozorne sleduje napredovanie svojho dieťatka a teší sa z jeho úspechov. Prvé roky dieťatka sú charakteristické výraznými zmenami v raste a vývoji. Psychomotorický vývoj je ovplyvnený  funkciou centrálneho nervového systému, prísunom živín a kyslíka do mozgu. Ovplyvňuje ho aj výživa a podnety z okolia. Ak nie je niektorá z daných podmienok splnená, dochádza k jeho oneskorenému, prípadne trvalému poškodeniu.

Dojčenská kolika

Konečne si domov z pôrodnice odnášate malý a voňavý balíček. Šťastná, že ste konečne doma, ho kladiete do novučičkej postieľky a sledujete, ako spokojne spinká. No o pár dní je po kľude. Dlhodobý, neutíchajúci, priam záchvatovitý plač vášho dieťatka vás privádza do šialenstva. Pri prvej návšteve vám lekárka objasní tento problém. Vaše dieťatko má koliku.

Akú veľkosť vecičiek pre vášho drobčeka?

Ste čerstvá mamička a neviete sa zorientovať v tých roztomilých detských vecičkách? Zdajú sa vám maličké, alebo naopak veľké? Pokúsime sa vám pomôcť, aby ste kúpili tú správnu veľkosť.

Leto a črevné ochorenia

V období letných dovoleniek, detských táborov a pobytov pri vode sa zvyšuje riziko črevných ochorení. Nechutenstvo, zvracanie, bolesti brucha a hnačka, niekedy navyše aj zvýšená teplota sú príznaky ochorenia tráviaceho ústrojenstva – žalúdka a čriev. Na príčine môže byť niektorá z radu tzv. alimentárnych nákaz. Ich pôvodcovia sú rôzne mikroorganizmy, ktoré sa do ľudského organizmu dostávajú najmä potravinami.

tehotenstvo tyzden po tyzdni

babatko 0-12 mesiacov

naihrisko.sk