Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Očkovanie detí. Pediatrička prehovorila o vedľajších účinkoch

reklama:
Očkovanie detí. Pediatrička prehovorila o vedľajších účinkoch

Očkovanie proti koronavírusu sa stalo témou, ktorá našu spoločnosť rozdeľuje. Vášne, ktoré vyvoláva, sú o to väčšie, čím viac sa vakcinácia týka detí. Očkovanie detí nad 12 rokov je už povolené aj u nás, mnohí rodičia sa ho aj rozhodli využiť. Naopak, iní rodičia nechcú o takejto možnosti ani počuť.

Dôvodom, prečo mnohí odmietajú vakcíny, je strach z vedľajších účinkov. Pediatrička však upozorňuje, že “vakcína nikdy nemôže byť pustená do užívania, pokiaľ sú zaznamenané nejaké neprípustné vedľajšie účinky.” To je podľa nej dôvod, prečo klinické štúdie trvajú tak dlho.

S nežiaducimi vedľajšími účinkami však počítať treba. Tie sa ale veľmi nelíšia od tých, ktoré už poznáme z očkovania dospelej populácie. „U detí boli popísané v podstate tie isté vedľajšie účinky ako u dospelých. O niečo výraznejšie alebo častejšie mali deti teplotu, možno malo viac detí zväčšené lymfatické uzliny po vakcinácii, ale to sú všetko vedľajšie účinky, ktoré sú očakávané a s ktorými sa stretávame po úplne všetkých vakcínach, ktoré máme,“ zdôraznila.

Okrem toho poukázala na to, že detské telo má oveľa väčšiu schopnosť zvládať teplotu. „Samozrejme, očkujeme dieťa vždy v ideálnej situácii. To znamená, že pokiaľ vieme, že bolo očkované, nebudeme si plánovať žiadne výlety, dáme mu pokojový režim,“ upozornila rodičia.

Aktuálne je povolené očkovanie detí nad 12 rokov. Už na prelome tohto a budúceho roka by však mohlo byť všetko inak. Aktuálne totiž prebiehajú klinické skúšky u detí od pol roka, ktoré by mohli "dobehnúť" v novembri.

Na Vianoce či v januári by sme sa tak mohli dočkať aj očkovania mladších detí. „Podľa klinických skúšok to vyzerá tak, že budeme mať dve nové vakcíny – kvázi nové v zmysle zloženia. Jedna bude určená pre deti od 6 mesiacov do 5 rokov a druhá od 6 do 12 rokov a nad 12 rokov sa bude podávať taká vakcína, ako aj dospelým tak, ako je to aj teraz“ .

V praxi sa vyskytujú aj situácie, keď sa rodičia v názore na to, či dať svoje dieťa očkovať alebo nie, nezhodnú. V takom prípade je však postup jasný. V prípade rozvedených rodičov, ak sú obaja určení ako zákonní zástupcovia, na očkovanie stačí aj podpis iba jedného z nich. Lekárka však upozornila, že vždy sa prihliada aj na názor dieťaťa. "Musíme vedieť posúdiť, či je iba preto proti, že sa boja ihly, alebo ide o 17-ročného človeka, ktorý nechce byť očkovaný," uviedla. Bez súhlasu aspoň jedného zákonného zástupcu však vakcínu podať nemôžu, hoci by dieťa záujem malo.

Pokiaľ by sme mali plne očkované všetky rizikové kategórie, tak by sme podľa nej deti možno nemuseli toľko očkovať. „Ale nemáme. Nehovoriac o tom, že prichádzajú nové mutácie vírusu a my nevieme, aký priebeh budú mať u detí,“ povedala. Okrem toho poukázala na to, že deti sa vo svete dávajú očkovať aj z toho dôvodu, že prichádzajú nové mutácie, pri ktorých nevieme, aký budú mať priebeh práve u najmenších.

Poukázala tiež na to, že tá generácia, ktorá zbrojí proti očkovaniu, bola očkovaná v detskom veku. „A boli očkovaní, nazvem to všelijakými vakcínami. Pochybujem, že boli tie vakcíny pod takým drobnohľadom, ako dnes. Lebo dnes, keď sa stane niečo v Amerike, do dvoch hodín to vie celý svet,“ upozornila.

Pediatrička tiež upozorňuje na fakt, že imunita dospelých a detí nefunguje rovnako. Deti sú totiž podľa nej lepšie prispôsobené na zvládanie vírusov v porovnaní s dospelými. „Príroda to urobila veľmi rozumne. Vieme, že keď deti dávame do škôlky, dieťa je týždeň v škôlke, týždeň doma, atď. V 80 percentách sú to vírusy,“ povedala.

Dospelí majú však imunitu skôr na bakteriálne infekcie. „Imunita na vírusy je slabšia. Dlhšie trvá, kým zareagujeme, vírus má lepšie podmienky na množenie. Čím sme starší, tým je naša imunita slabšia. Preto sú seniori najohrozenejší. Zatváranie škôl nebolo primárne určené pre deti, ale pre starších ľudí,” vysvetlila .

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. novembra 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.