Portál pre mamičky a ich detičky

28. týždeň tehotenstva

2. február 2010 - Ukulele

Kardiotokograf - máte sa na čo tešiť

Kardiotokograf (CTG) je prístroj na monitorovanie aktivity maternice a tepovej frekvencie bábätka. Všetko, čo sa od Vás bude pri tomto vyšetrení chcieť, je v pokoji odpočívať a relaxovať.

Na bruško Vám priložia dva pružné pásy s ultrazvukovými elektródami, ktoré snímajú tlkot srdca bábätka a maternicové sťahy (kontrakcie). Celé vyšetrenie trvá okolo 20 - 30 minút a Vy môžete sledovať, čo sa vo Vašom brušku deje: kedy sa bábätko pohybuje (to sa tepová frekvencia väčšinou vyšplhá až na 190 bpm (úderov za minútu) alebo kedy sa Váš drobček rozhodne trochu si zdriemnuť (tep klesne na cca 110 bpm). Podobné výkyvy sú úplne bežné, takže sa niet čoho obávať. Priebeh vyšetrení sa zaznamenáva na papier a Váš ošetrujúci lekár podľa neho potom kontroluje, či sa má bábätko dobre. Je to vlastne rovnaký postup ako pri EKG dospelého človeka.

Toto vyšetrenie si môžete naozaj užívať, naviac Vás CTG na náhle výkyvy upozorní i zvukovo, takže budete môcť pohyby a tlkot srdca svojho dieťatka nielen pozorovať, ale vlastne i počuť. Čím viac sa bude blížiť termín pôrodu, tým hlasnejšie zvuky budete počuť. Prvé kontrakcie, ktoré zatiaľ ešte necítite,
dávajú bábätku znamenie, že sa blíži doba, keď opustí svoj doterajší bezpečný úkryt. Tešíte sa?

Chúlostivá záležitosť

Väčšina žien sa tvári, že hemoroidy proste neexistujú. Lenže počas tehotenstva sa zrazu objavia alebo sa, ak už podobnými problémami trpíte, ešte zhoršia.

Ste na dobrej adrese.

Naozaj nejde o nič príjemné, ale uisťujeme Vás, že väčšina žien tieto problémy má, i keď rozhodne nepatria medzi najobľúbenejšie témy na rozhovor. Medzi fyzické prejavy patria krvácanie, svrbenie a bolesť v oblasti konečníka. Dôvodom je najčastejšie zápcha, čo je počas tehotenstva veľmi obvyklý problém, pretože hormonálne zmeny spomaľujú zažívanie a činnosť čriev.

Zápche však môžete účinne predchádzať dostatočným prísunom tekutín a vlákniny (aspoň 2 gramy denne). Prírodnými zdrojmi vlákniny sú celozrnné cereálie, jablká a špenát. Váš lekár alebo lekárnik Vám tiež môžu odporučiť vlákninové potravinové doplnky alebo regulátory stolice.

Problémy zmiernite aj používaním jemného, vlhčeného toaletného papiera alebo obrúskov, prírodnými sedacími kúpeľmi a chladivými obkladmi. Vyvarujte sa dlhého sedenia na tvrdom povrchu. Poraďte sa s lekárom o aplikácii voľne predajných krémov s nízkym obsahom hydrokortizónu (max. 1%) alebo upokojujúcich krémov, ktoré môžu aspoň dočasne obmedziť svrbenie a zapálenie.

Na záver pre Vás máme dobré správy: problémy s hemoroidmi sa výrazne zmiernia alebo úplne vymiznú už čoskoro po pôrode.

Čie sú to nohy?

Máte pravdu a fakty hovoria jasne. V tehotenstve Vám môže noha “vyrást” až o pol čísla a niekedy aj viac.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

Aj ty si mamička? Pridaj sa k našej komunite na facebooku. Klikni sem. :)

Ďalšie články na ukulele.sk

Meno                    Heslo

Najčítanejšie Vybrané

Ako by malo dieťatko optimálne priberať?

Rast bábätka ovplyvňuje viacero faktorov. Hodnotíme ho aj podľa toho, či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne. Nasledujúci rast ovplyvní aj to, ak sa dieťatko narodilo v termíne, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou (hypotrofický novorodenec). Hmotnosť dojčiat sa líši, lebo závisí od  pôrodnej váhy.

Koľko spánku potrebuje dieťatko?

Určite sa nad tým zamýšľate aj vy. Možno ticho závidíte kamarátke, ktorá svoje dieťatko položí do postieľky a ono bez problémov zaspí a prespinká celú noc. Čo sa týka spánku, je to individuálne u každého dieťatka. Niektoré detičky potrebujú pravidelný spánok a spia dlho, iným stačí pár minút. Väčšinou si vie dieťatko samo určiť, koľko spánku potrebuje. Ak nemá dieťatko zdravotné problémy, je dobré, aby sme akceptovali jeho potrebu spánku, ktorú si určí. Dieťatko si má počas spánku oddýchnuť a načerpať sily. Dĺžka spánku závisí aj od veku dieťatka. Počas spánku sa strieda fáza pokojného spánku s fázou paradoxného spánku. V tejto fáze je dieťatko nepokojné, plače, alebo sa smeje a môže otvárať aj očká. Čo sa týka spánkového rytmu, ten si dieťatko osvojí po čase a to tak, že dieťatko začne rozlišovať deň a noc.

Psychomotorický vývoj

Každý rodič veľmi pozorne sleduje napredovanie svojho dieťatka a teší sa z jeho úspechov. Prvé roky dieťatka sú charakteristické výraznými zmenami v raste a vývoji. Psychomotorický vývoj je ovplyvnený  funkciou centrálneho nervového systému, prísunom živín a kyslíka do mozgu. Ovplyvňuje ho aj výživa a podnety z okolia. Ak nie je niektorá z daných podmienok splnená, dochádza k jeho oneskorenému, prípadne trvalému poškodeniu.

Nebezpečný výrobok - Nočné svietidlo do sieťových zásuviek NIGHT LIGHT EP 1300

Na základe overenia výrobku vykonanými skúškami SOI oznamuje, že na trhu SR zistila v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý predstavuje závažné riziko ohrozenia zdravia a je výrobkom nebezpečným.

Chýba nám vitamín C! Čo teraz?!

Boli ste u pediatra a ten vyhodnotil, že vaše dieťa má nedostatok vitamínu C? Poďme sa pozrieť na to, v ktorých potravinách sa nachádza.

 

Väčšina rodičov pozná dobre svoje deti

Každý dvadsiaty rodič by mal viac popracovať na spoznávaní vlastného dieťaťa. Vyplýva z to z online testu, ktorý v rámci edukačnej kampane Spoznaj svoje dieťa spustila pri príležitosti Medzinárodného dňa detí Nadácia pre deti Slovenska. Cieľom edukačnej kampane bolo poukázať na potrebu osvojenia si životných zručností ako cesty k rozvoju individuálnej osobnosti dieťaťa.

tehotenstvo tyzden po tyzdni

Porod a jeho priebeh

babatko 0-12 mesiacov

naihrisko.sk