Portál pre mamičky a ich detičky

24. týždeň tehotenstva

2. február 2010 - Ukulele

Komunikujte!

Vaše dieťatko totiž počuje a vníma možno viac, než si myslíte! Váš dych, tlkot srdca, trávenie: bábätko nie je obklopené úplným tichom. Vždy je čo počúvať, aj keby to mal byť hoci len vzduch prechádzajúci Vašimi pľúcami alebo škŕkanie v žalúdku.

Môže ale ešte nenarodené dieťa počuť zvuky mimo bezpečia Vášho bruška? A ako mu asi znie okolitý svet?

Schopnosť počúvať z bruška, čo sa deje okolo, je pre bábätko úplne fascinujúca a tieto vnemy cibria jeho prenatálne zmysly. Írska štúdia odhalila, že enarodené bábätká reagujú pohybom na zvuky a podnety zvonka ešte pred 16. týždňom tehotenstva (asi o 2 mesiace skôr, než sa úplne vyvinú ušká). Deti v tomto období tiež začínajú rozoznávať hlasy a známe zvuky.

Ďalším a veľmi nežným spôsobom, ako komunikovať so svojím dieťatkom, je haptonómia. Bola „objavená“ a popísaná zhruba pred 50 rokmi holandským odborníkom Fransom Veldmanom. Jeho teória je založená na predpoklade, že ruky, ktoré sa s láskou dotýkajú bruška, a tak vlastne hladia bábätko zvonka, vytvárajú dôverný vzťah medzi rodičmi a nenarodeným dieťatkom.

A pretože bábätko na takú stimuláciu reaguje, stalo sa mottom haptonómie heslo „dotyky sa vyrovnajú slovám“. Vaše ruky k bábätku prevrávajú nežnými opakovanými dotykmi a bábätko odpovedá pohybom: niekedy len trochu kopne, inokedy sa doslova pritisne k Vašej ruke – ako malé mačiatko.

Nenarodené bábätká si túto hru vyložene užívajú – vedia sa pohybovať dopredu, dozadu, doprava i doľava. Vďaka haptonómii môžu rodičia vytvoriť silné puto a dať bábätku najavo, ako veľmi je milované. Tieto dotyky navyše uvoľňujú brušné svalstvo mamičky a môžu tým dokonca v niektorých prípadoch aj uľahčiť pôrod.

Ak chcete haptonómiu počas tehotenstva vyskúšať, teraz je ten správny čas. Na kurzy haptonómie sa môžete spýtať napríklad svojho lekára alebo pôrodnej asistentky. Ak ale žiadne kurzy nenájdete, nemusíte si zúfať. Stačí pozorne počúvať svoj vnútorný hlas, hladiť a dotýkať sa svojho bruška čo najčastejšie.

Užívajte si spoločne krásne chvíle prvých „rozhovorov“ a akokoľvek to čudne znie – buďte bližšie svojmu bábätku.

Zbavte sa úzkosti meditáciou

Meditácie sa praktizujú už takmer po tri tisícročia pre svoje vynikajúce antistresové a relaxačné účinky. A to je presne to, čo práve potrebujete, pretože tehotenstvo je náročné ako pre Vaše telo, tak pre Vašu myseľ. Účelom meditácie je celkovo sa upokojiť, uvoľniť a oslobodiť sa od prebytku vonkajších vnemov. Pomôže Vám udržať Váš stres pod kontrolou, a to nielen v tehotenstve.

Meditácia pre Vás bude určite veľkým prínosom. Upokojuje totiž nielen Vašu myseľ, ale má i ozdravné účinky na Vaše telo. Jedným z fyzických efektov pravidelnej meditácie je zníženie krvného tlaku, svalového napätia, hladiny kyseliny mliečnej a zvýšenie celkovej odolnosti organizmu.

Začnite s jednoduchou meditáciou pravidelne každý deň – prinesie Vám uvoľnenie a duševnú i fyziologickú rovnováhu.

 • Nájdite si tiché miesto, kde nebudete ničím rušená.
 • Pohodlne sa posaďte v vzpriamenej pozícii a zavrite oči.Dýchajte pomaly a zhlboka, sústreďte sa na svoj dych, potom na jednotlivé časti tela a snažte sa ich úplne uvoľniť. Začnite od hlavy a pokračujte až po špičky nôh.
 • Keď je Vaše telo uvoľnené, vyberte si slovo alebo frázu, ktorá je pre Vás dôležitá alebo typická (vždy ale môžete použiť známe “Ohm”). Pokojne dýchajte, sústreďte sa na svoju mantru a pri každom výdychu ju ticho opakujte.
 • Snažte sa na nič nemyslieť. Ak sa do Vašej mysle vlúdi akákoľvek myšlienka, znovu sa zamerajte na svoj dych a mantru.
 • Meditujte 10 až 20 minút a následne ešte 2 alebo 3 minúty v tichosti odpočívajte – najprv so zavretými očami, potom s otvorenými, kým nebudete pripravená vstať.

Ďalší stupeň meditácie predstavuje tzv. “cesta” – ak si predstavíte sama seba na pokojnom, krásnom mieste, môžete dosiahnuť hlboko meditatívny a uvoľňujúci stav. Na “cestu” sa vydajte ráno hneď po prebudení a znovu neskôr počas dňa.

 • Posaďte sa vzpriamene v pohodlnej pozícii alebo si chrbát a pokrčené kolená podložte niekoľkými vankúšmi. Dýchajte pomaly, zhlboka.
 • Zavrite oči a predstavte si sama seba na mieste, ktoré vo Vás prebúdza pokoj a uvoľnenie – na vrchole hory, na rozkvitnutej lúke alebo tichej ľudoprázdnej pláži. Tieto a im podobné miesta sú pre meditáciu ideálne.
 • Ak ste si vybrali pláž, predstavte si, že ležíte na jemnom piesku a na tvári cítite teplo slnečných lúčov.
 • Vybavte si šumenie mora a šepot trieštiacich sa vĺn, vnímajte vôňu slaného morského vánku. Ponorte sa do svojho sveta na 5 až 15 minút.

Ďalšou meditačnou technikou je “sila prežitku”. Spočíva v hlbokom uvedomovaní si všetkého, čo v danom okamihu prežívate (čo sa deje vo Vás i okolo Vás). Sústredenie na vlastné myšlienky a energiu momentálneho prežitku oslobodí Vašu myseľ od napätia. Vyskúšajte nasledujúce cvičenie a prehĺbte svoje vnímanie:

 • Vezmite do ruky jablko alebo pomaranč a snažte sa vnímať jeho váhu. Preskúmajte jeho tvar a štruktúru, vnímajte vôňu jeho šupky.
 • Olúpte šupku a pomaly vdychujte vôňu ovocia. Užívajte si chvíľu, keď Vám šťava preteká medzi prstami a nádherne vonia.
 • Zahryznite sa do olúpaného ovocia a sústreďte sa na jeho konzistenciu a chuť. Vnímajte svoje pocity pri hryzení, prehĺtaní a potom sa zamerajte na chuť, ktorá Vám zostala na jazyku.
 • Každé sústo vychutnávajte ako to prvé, až kým nezjete celé ovocie. Premýšľajte o svojich pocitoch a prežitkoch.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

Aj ty si mamička? Pridaj sa k našej komunite na facebooku. Klikni sem. :)

Ďalšie články na ukulele.sk

Meno                    Heslo

Najčítanejšie Vybrané

Ako by malo dieťatko optimálne priberať?

Rast bábätka ovplyvňuje viacero faktorov. Hodnotíme ho aj podľa toho, či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne. Nasledujúci rast ovplyvní aj to, ak sa dieťatko narodilo v termíne, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou (hypotrofický novorodenec). Hmotnosť dojčiat sa líši, lebo závisí od  pôrodnej váhy.

Koľko spánku potrebuje dieťatko?

Určite sa nad tým zamýšľate aj vy. Možno ticho závidíte kamarátke, ktorá svoje dieťatko položí do postieľky a ono bez problémov zaspí a prespinká celú noc. Čo sa týka spánku, je to individuálne u každého dieťatka. Niektoré detičky potrebujú pravidelný spánok a spia dlho, iným stačí pár minút. Väčšinou si vie dieťatko samo určiť, koľko spánku potrebuje. Ak nemá dieťatko zdravotné problémy, je dobré, aby sme akceptovali jeho potrebu spánku, ktorú si určí. Dieťatko si má počas spánku oddýchnuť a načerpať sily. Dĺžka spánku závisí aj od veku dieťatka. Počas spánku sa strieda fáza pokojného spánku s fázou paradoxného spánku. V tejto fáze je dieťatko nepokojné, plače, alebo sa smeje a môže otvárať aj očká. Čo sa týka spánkového rytmu, ten si dieťatko osvojí po čase a to tak, že dieťatko začne rozlišovať deň a noc.

Psychomotorický vývoj

Každý rodič veľmi pozorne sleduje napredovanie svojho dieťatka a teší sa z jeho úspechov. Prvé roky dieťatka sú charakteristické výraznými zmenami v raste a vývoji. Psychomotorický vývoj je ovplyvnený  funkciou centrálneho nervového systému, prísunom živín a kyslíka do mozgu. Ovplyvňuje ho aj výživa a podnety z okolia. Ak nie je niektorá z daných podmienok splnená, dochádza k jeho oneskorenému, prípadne trvalému poškodeniu.

Nebezpečný výrobok - Nočné svietidlo s motívom "FINDING NEMO", ref.: 91906

Na základe overenia výrobku vykonanými skúškami, SOI oznamuje, že na trhu SR zistila v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý predstavuje závažné riziko ohrozenia zdravia a je výrobkom nebezpečným.

Ako si nájsť nanny, aupair alebo baby sittera?

V našich slovenských končinách sa väčšinou uplatní baby sitter alebo nanny. Alebo je to skôr kombinácia. Pokiaľ si nezoberiete profesionálnu pestúnku z agentúry, je to skôr o dohode so zamestnávateľom, teda s vami.

 

Benefičné pečenie s HUGOM

V sobotu 16. novembra 2013 sa v OC Central uskutoční v poradí ďalší z eventov Hodiny deťom - Benefičné pečenie s Potten& Pannen - Staněk. Popoludní, od 14:00 do 18:00 hodiny budú deti zo ZŠ Mierová v Bratislave a Centra pedagogicko- psychologického centra poradenstva a prevencie piecť spolu so známymi osobnosťami medovníčky. Tie sa budú následne v priestoroch centra predávať za príspevok 1 EUR a výťažok z predaja pôjde v plnom rozsahu do fondu 15. ročníka Hodiny deťom.

tehotenstvo tyzden po tyzdni

Porod a jeho priebeh

babatko 0-12 mesiacov

naihrisko.sk