Portál pre mamičky a ich detičky

Bábätko (0-12 mesiacov)

novorodenec

 

Blahoželáme! Vaše bábätko je na svete a starostlivosť oň je tá najkrajšia povinnosť. Užívajte si každú chvíľku, dotyk a pohladkanie bábätka, ktoré príde. Čo vás čaká? Ako byť pripravená? Na čo nezabudnúť?

Vyberte si mesiac

babatko 1 mesiac babatko 2 mesiac babatko 3 mesiac babatko 4 mesiac babatko 5 mesiac babatko 6 mesiac babatko 7 mesiac babatko 8 mesiac babatko 9 mesiac babatko 10 mesiac babatko 11 mesiac babatko 12 mesiac

 

Prvý rok s bábätkom Vám môže pripadať ako maratónsky beh: budete unavená, bez akejkoľvek predstavy, čo Vás čaká za ďalšou zákrutou a cieľová páska v nedohľadne. Nič ale nie je také beznádejné, ako to na prvý pohľad vyzerá. Budeme Vás sprevádzať i naďalej a niektoré rady, tipy a informácie Vám určite prídu vhod a uľahčia Vám život. Nestresujte sa a robte len to, čo je potrebné. Odpočívajte, keď bábätko spinká a nehanbite sa požiadať o pomoc svojich blízkych.

A nezabudnite – stali ste sa mamičkou, čo je samo osebe úžasné a nič Vás teda nemôže vyviesť z miery! Snažte sa užiť si každý krásny okamih s Vaším novorodeným bábätkom.

Zapojte sa do diskusie novorodenec a dojča alebo batoľatá.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

Aj ty si mamička? Pridaj sa k našej komunite na facebooku. Klikni sem. :)

Ďalšie články na ukulele.sk

Meno                    Heslo

Najčítanejšie Vybrané

Ako by malo dieťatko optimálne priberať?

Rast bábätka ovplyvňuje viacero faktorov. Hodnotíme ho aj podľa toho, či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne. Nasledujúci rast ovplyvní aj to, ak sa dieťatko narodilo v termíne, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou (hypotrofický novorodenec). Hmotnosť dojčiat sa líši, lebo závisí od  pôrodnej váhy.

Koľko spánku potrebuje dieťatko?

Určite sa nad tým zamýšľate aj vy. Možno ticho závidíte kamarátke, ktorá svoje dieťatko položí do postieľky a ono bez problémov zaspí a prespinká celú noc. Čo sa týka spánku, je to individuálne u každého dieťatka. Niektoré detičky potrebujú pravidelný spánok a spia dlho, iným stačí pár minút. Väčšinou si vie dieťatko samo určiť, koľko spánku potrebuje. Ak nemá dieťatko zdravotné problémy, je dobré, aby sme akceptovali jeho potrebu spánku, ktorú si určí. Dieťatko si má počas spánku oddýchnuť a načerpať sily. Dĺžka spánku závisí aj od veku dieťatka. Počas spánku sa strieda fáza pokojného spánku s fázou paradoxného spánku. V tejto fáze je dieťatko nepokojné, plače, alebo sa smeje a môže otvárať aj očká. Čo sa týka spánkového rytmu, ten si dieťatko osvojí po čase a to tak, že dieťatko začne rozlišovať deň a noc.

Psychomotorický vývoj

Každý rodič veľmi pozorne sleduje napredovanie svojho dieťatka a teší sa z jeho úspechov. Prvé roky dieťatka sú charakteristické výraznými zmenami v raste a vývoji. Psychomotorický vývoj je ovplyvnený  funkciou centrálneho nervového systému, prísunom živín a kyslíka do mozgu. Ovplyvňuje ho aj výživa a podnety z okolia. Ak nie je niektorá z daných podmienok splnená, dochádza k jeho oneskorenému, prípadne trvalému poškodeniu.

Pozvánka na XVI. Vakcinačný deň Slovenskej republiky

  • Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť SLS
  • Slovenská pediatrická spoločnosť SLS
  • Ústav verejného zdravotníctva JLF UK Martin
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline

pod záštitou Hlavného hygienika Slovenskej republiky usporiadajú XVI. Vakcinačný deň Slovenskej republiky.

Rodičia všetkým zatajili, že čakajú dvojčatá. Pozrite si skvelé reakcie ich známych a rodiny, keď ich prvýkrát zbadali

Rodičia si často nechávajú ako prekvapenie to, že neprezradia pohlavie dieťatká, ktoré čakajú. Títo rodičia sa však rozhodli pre fakt skvelý kúsok: nielen, že neprezradili pohlavie, ale schválne ľuďom nepovedali, že čakajú dvojičky...no toto Vás dostane :)

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

Zákonník práce priznáva v súvislosti so starostlivosťou o dieťa zamestnankyni (neplatí to teda pre nezamestnanú ženu alebo ženu ktorá podniká) – žene právo na materskú a rodičovskú dovolenku. Zamestnanec – muž má v súvislosti so starostlivosťou o dieťa právo na rodičovskú dovolenku.

tehotenstvo tyzden po tyzdni

Porod a jeho priebeh

naihrisko.sk